70 години Државен Архив на РСМ

70 години Државен Архив на РСМ

НАСТАНИ И ВЕСТИ

Korica ALB Doc T2 PRINT Irfete Ibraimi scaled

Објавен вториот том од „Албански документи за историјата на Македонија – Префектура Дебар од 1941 до 1944 година“

Со oбјавувањето на вториот том од зборникот документи со наслов „Албански документи за историјата на Македонија – Префектура Дебар од 1941 до 1944 година“,  Државниот

Дознај повеќе »
за веб

Заедничко интервју на директорот на Државниот архив на Турција д-р Угур Унал и директорот на Државниот архив на Северна Македонија м-р Христа Најданов за турската новинска агенција „Анадолу”.

Изложбата „Документи и фотографии за Македонија во Османлискиот период” беше отворена во соработка меѓу Претседателските државни архиви на Република Турција и Државниот архив на Република

Дознај повеќе »

Со кликање на копчето “Се согласувам” или со продолжување на користење на веб-страната, се согласувате да зачуваме колачиња за да го подобриме Вашето корисничко искуство преку анализа на употребата на веб-страната, подобрување на навигацијата и прикажување на релевантна содржина.